Jak omezit štěkání psů

Setrvalé štěkání psa je pro jeho okolí (i během dne) velmi obtěžující a stresující. V řadě případů tím trpí i samotný pes – trpí samotou. Odnaučit psa setrvale štěkat (hlavně když je doma sám) lze několika metodami, podrobněji viz dále:

  1. výchovou (odměňováním či trestáním)
  2. zábavou, rozptýlením či navozením příjemné atmosféry
  3. antištěkací prostředky – obojky s feromony/vodou/elektrické, ultrazvukové

Níže uvedené rady jsou z osobní zkušenosti nebo převzaté z internetu.

Výchova

  • Můj známy je mezinárodní rozhodčí v psích soutěžích, mi radil postup – odejít, počkat až pes začne štěkat, vtrhnout dovnitř a seřvat jej (či chytit za čumák).
  • Nebo naopak se tvářit jako že odcházíte, přivřít dveře a pokud neštěká, tak se rychle vrátit a pochválit jej, tohle i hodně krát za sebou a prodlužovat to.
  • Nebo se připravit k odchodu (obléct se) ale neodejít.
  • Je potřeba ho to naučit pozvolna, odcházet na pár minut, vracet se jako by se nic nestalo. U psů s vysokou fixací na člověka pomáhá, když se při návratu domů nevítá, zkrátka žádná velká věc se nestala, když páníčci přišli domů.
  • Pokud pes neustále a bezdůvodně štěká, důrazně jej umlčte povelem „Ticho!“. K uklidnění psa použijte vždy stejný povel, pes by jinak mohl být různými povely zmatený. Vhodné je psovi po vyřknutí povelu sevřít na několik minut tlamu prsty. Je vhodné být trochu tvrdší.
  • Je třeba bezpodmínečně se psem zvládnout základní poslušnost (viz. například má videokazeta: Základy výcviku psa). Intenzivní prací s ním naplníte jeho citové potřeby a unavíte ho.
  • Střídat místa a byty, kde budete psa nechávat minimálně dvě hodiny zavřeného (jistě máte nějaké dobré přátele). Zpočátku neuškodí přítomnost cizího člověka. Pokud hrozí napadnutí dejte košík.
  • Nechávejte psa venku uvázaného různě dlouhou dobu. Pravděpodobně bude štěkat. Tomuto postupně zamezíme tím, že mu budeme dávat (i uvázanému) povel lehni a zůstaň. Můžete současně využívat donucovací a pokrmové metody.
    Doma určit místo pro jeho pelíšek a tam ho kdykoli posílat a trvat na jeho “odložení”. Do pelíšku mu dávejte pro něj vzácnou hračku a za odměnu pamlsek. Někde, kde se cítí dobře a bezpečně.
  • Změňte jeho životní rytmus.
  • Změňte dobu krmení. Váš pes by měl žrát jen jednou denně a to ráno. Pes po žrádle snižuje svou aktivitu. Po žrádle jej musíte vyvenčit.
  • Vymezení prostoru, kam pes smí a kam ne, nenechávat ho, aby za vámi chodil jako ocásek všude po domě.

Rozptýlení

  • Klasickým uklidňovacím prostředkem jsou pamlsky a nebo oblíbené hračky psa. Ty jsou vhodné pro krátkodobé uklidnění, protože pes si na ně velmi rychle zvykne (zejména na pamlsky) a pak se jich bude štěkotem neustále dožadovat.
  • Při odchodu mu dávejte předmět, který ho zaujme i na několik hodin např. syrovou hovězí kost (malé zdravotní riziko může hrozit, ale odstranění vašeho problému je prioritní).
  • Nechávejte při svém odchodu puštěné rádio či televizi. Hlasitost zvolte s ohledem na sousedy i na citlivý sluch psa. Nebude se cítit tolik sám.
  • Pořiďte mu společníka – např. dalšího psa.

Antištěkací prostředky

  • Účinná možností, jak odnaučit psa štěkat (zejména pokud pes štěká „z nudy“), je za pomoci antištěkacího obojku. V obojku je zabudovaný mikrofon, který snímá zvuk. Jakmile pes zaštěká, tak je několik variant:
    – dostane slabou vodní spršku.
    – dostane (slabou) elektrickou ránu – toto jsou nejúčinnější prostředky s rychlým efektem http://www.canicom.cz/protistekaci-obojky. Bohužel většina majitelů psů si myslí, že by tím jejich miláčci trpěli. Ano, budou trpět. 10 minut, pak to pochopí (pes není blbý). Uvědomte si, že těch 10 minut trpění (účinek je regulovatelný) psa více než vyváží stovky hodin trpění vašich sousedů.
    – spustí se ultrazvuk, který člověk neslyší, ale psovi je nepříjemný. Někdy se toto zařízení nazývá ultrazvuková protištěkací budka.
  • Obojky napuštěné psími uklidňujícími feromony (ty jsou k dostání i ve formě odpařovačů do zásuvky nebo sprejů). Feromony vylučují kojící fenky z mléčné žlázy, u štěňat i dospělých psů vyvolávají pocit klidu a bezpeční. Cena obojku se pohybuje od 300 korun nahoru.

Hezký článek: http://hobby.idnes.cz/stekajiciho-psa-uklidnite-sprejem-s-vuni-fenky-nebo-obojkem-se-sprskou-13p-/hobby-mazlicci.aspx?c=A090917_142014_hobby-mazlicci_mot

Velmi podrobný anglický popis: http://www.clickersolutions.com/articles/2002/sa.htm

© Robert Starosta


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *